הכנה וליווי בהליך הפלילי

בשבילך ברגע המכריע

יעל, מייסדת YC עובדת סוציאלית ובעלת תואר שני M.A בקרימינולוגיה. בעלת ניסיון של 12 שנים בעבודה בשירות בתי הסוהר במגוון תפקידי מפתח, האחרון שבהם כקצינת אבחון והשמה בעבודות שירות.

במסגרת תפקידיי השונים בשירות, צברתי ניסיון רב באבחון וטיפול במגוון אוכלוסיות של עצורים ושפוטים (עבירות פיסקליות, תעבורה, רכוש, אלימות, סמים, אלמ"ב, ביטחון ועוד).

בוגרת קורסים טיפוליים רבים למגוון עבירות, לרבות טיפול בגברים אלימים ועברייני מין.

בעלת ניסיון רב בעבודה עם אוכלוסיות בעלות רקע פסיכיאטרי וגיבוש תכניות טיפוליות, כאשר במסגרת שירותי אף הובלתי את הקמת המערך הסוציאלי של האגף למניעת אובדנות בשב"ס.

כמו כן, במסגרת תפקידי פיתחתי מומחיות בהערכה ואבחון סוציאלי וצברתי ניסיון בכתיבת חוות דעת לבתי משפט, דו"חות סוציאליים לוועדות שחרורים וכן בעבודה מול גופים ממשלתיים (משרד הביטחון, משרד הבריאות, משרד הרווחה והשירותים החברתיים ועוד).

YC נוסדה מתוך האמונה שלי באדם, ביכולותיו ובכוחותיו לעבור תהליך של שינוי, לקחת אחריות לעבירותיו ולתקן את דרכיו.

‏YC הוקמה מתוך רצון לתת שירות ייחודי למשרדי עורכי דין ונאשמים, הכולל הכנה בצמתים הקריטיים בהליך הפלילי, באופן שעתיד להשפיע על העונש הצפוי להיגזר על הנאשם ועל הכלים הטיפוליים שיינתנו לו במסגרת ההליך כאמור.

‏YC מעניקה לנאשם את הכלים הנדרשים לכך שבמפגש עם נציגי אכיפת החוק, שמרביתם הינם עובדים סוציאליים בהכשרתם, יצליח הנאשם להציג עמדותיו באופן מיטבי, כך שניתן יהיה לתת בעניינו המלצה להליך טיפולי וחוות דעת חיובית הכוללת אפשרויות שאינן מאסר בפועל. 

הגעה למפגש עם קצין/ת המבחן או קצין/ת האבחון וההשמה בעבודות שירות יחד עם ארגז הכלים שיינתנו לנאשם במסגרת ההכנה והליווי המקדימים הניתנים על-ידי מי שהיה עד לאחרונה חלק ממערכת אכיפת החוק, ישפיעו לטובה על חוות הדעת שייכתבו לבית המשפט אודותיו ויסייעו לנאשם ובפרט לסנגורו לחתור לעונש מקל, ובמקרים מסויימים אף לאי-הרשעה.

‏YC מעניקה לנאשם שירותי הכנה וליווי בהליך הפלילי, לקראת המפגש עם רשויות אכיפת החוק, ובתוך כך, הכנה לפגישות עם קצין/ת המבחן, ליווי והכנה בהליך המיון וההשמה אל מול הממונה על עבודות השירות וכן הכנה מעמיקה ומיטבית טרם תחילת ריצוי מאסר בפועל.

ניתן לפנות אל YC לקבלת ייעוץ ראשוני, בשיחת טלפונית, ללא עלות.

השירותים שלנו

מניסיוני הרב במהלך 12 שנות עבודה בשירות בתי הסוהר, הן כעובדת סוציאלית ומטפלת באוכלוסיה מגוונת של עצורים ושפוטים בעבירות שונות (פיסיקליות, תעבורה, רכוש, סמים, אלמ״ב, מין וכיו״ב) והן כקצינת אבחון והשמה בעבודות שירות, מצאתי כי נאשמים רבים מגיעים לפגישה עם קצין/ת המבחן מבלי שקיבלו את ההכנה המתאימה לכך, דבר שגורם להם להיכשל בתהליך האבחון ומביא לתוצאה קשה יותר עבורם בעת מתן גזר הדין. 

פעמים רבות אדם אשר נמצא בהליך הפלילי ומגיע לפגישה עם קצין/ת המבחן, אינו סבור כי הוא נדרש לטיפול או סיוע של עובד/ת סוציאלי/ת והוא אינו נוטל אחריות על העבירה המיוחסת לו. בתוך כך, הוא אינו מבין את חשיבות הריאיון אל מול קציני המבחן והאופן בו הוא מציג עצמו בפניהם. התוצאה ביחס לכך היא אחת – אותו אדם צפוי לקבל תסקיר שלילי. כלומר, תסקיר שאינו נותן המלצה להליך שיקומי וטיפולי בעניינו. במילים אחרות ופשוטות – תסקיר עם המלצה למאסר (עבודות שירות/ כלא). תסקיר זה מוגש לבית המשפט בהליך הפלילי והוא מהווה נדבך משמעותי בעת גזר הדין ולעיתים אף עלול לחרוץ דינו של אותו אדם.

YC נותנת מענה לצורך מהותי זה, מלווה ומכינה נאשמים לפני המפגש עם קציני המבחן. ההכנה כוללת הכרות מעמיקה עם הנאשם והעבירות המיוחסות לו, היכרות עם מערכות היחסים השונות בחייו, עריכת סימולציית ריאיון תוך התמקדות בנקודות המהותיות הדורשות התבוננות מחודשת, העלאת מודעות עצמית בתהליך לקיחת האחריות על העבירה והבנת הצרכים הטיפוליים של הנאשם, בדגש על אופן הצגתם בפני קציני המבחן.

YC מעניקה הכנה לנאשם במסגרת סדרה של פגישות בהן הוא נערך ליום המיון במשרדי הממונה על עבודות שירות ולקראת המפגש עם בעלי המקצוע השונים במשרדי הממונה (רופא, קצין מודיעין, קצין השמה וכיו״ב), כאשר הדגש הוא על הפגישה עם קצינת האבחון וההשמה הנותן את חוות דעתו לבית המשפט בעניינו של הנאשם האם מתאים הוא לשאת בעונש של עבודות שירות אם לאו. הכרות מקדימה עם הנאשם מסייעת ל-YC להעריך את הנושאים עליהם יישאל הנאשם במעמד הריאיון ולהכינו באופן מיטבי לקראת הפגישה המכרעת. נדגיש, כי משמעות ההסכמה של הנאשם לביצוע עבודות שירות והכנתו המעמיקה לפגישה עם קציני המיון וההשמה יכולה להיות בעלת משמעות קריטית ביחס לקביעת בית המשפט האם להטיל על הנאשם מאסר בפועל או שמא להסתפק בהטלת עונש מאסר על דרך של עבודות שירות.

לצד האמור, במסגרת פגישות אלה תינתן לנאשם הכנה מקדימה ליום המיון, סוג הטפסים והמסמכים שיידרשו למילוי על-ידי הנאשם אשר בלעדיהם לא תינתן חוות דעת בעניינו, מקומות העסקה שונים שיכולים להיות רלבנטיים עבורו, נסיבות שבהן ניתן יהיה לבחון הפחתת שעות העבודה או יצירת גמישות בשעות העבודה כאמור, כדי שלא לפגוע בפרנסתו של הנאשם ובמקום עבודתו הנוכחי, וכיו״ב.

מדובר במפגש עם YC בו מקבל הנאשם (שהורשע ונידון למאסר בפועל) כלים להתמודד עם המציאות החדשה שנגזרה עליו. בתוך כך, מקבל הנאשם מידע ונתונים מצד מי שעד לאחרונה היה חלק ממערכת אכיפת החוק, ביחס לחיים במאסר, סדר היום בבית הסוהר, בעלי התפקידים האמונים על מתן מענה לצרכיו השונים בזמן שהותו בבית הסוהר וזכויותיו השונות כאסיר (ביקורים, חופשות, מפגשים וכיו״ב). כמו כן, במסגרת פגישות אלה יינתן מידע על ההליכים הטיפוליים המומלצים ופרויקטים ייחודיים הקיימים בין כותלי בית הסוהר והמתווה הרצוי עבורו לריצוי מאסרו לצורך הפחתה אפשרית בימי המאסר בבואו בפני ועדת שחרורים בבוא העת בבקשה לשחרור מוקדם.

מטרתן הברורה של פגישות אלה היא להכין את הנאשם שנגזר דינו לקראת תחילת ריצוי המאסר בפועל, באופן אשר עשוי להפחית את התחושות הקשות הנלוות מטבע הדברים לסוג זה של חוויה, תוך מתן הידע והכלים אשר ישמשו אותו בעתיד ויקלו עליו את ימי המאסר.

"אין הזדמנות שניה ליצור רושם ראשוני"

כרטיס ביקור זה נוצר על ידי